Historykon

Historia pewnego życia pisana przez Śmierć. „Złodziejka książek”

admin,

„Poznacie mnie dostatecznie dobrze i dostatecznie szybko, w zależności od różnorodnych czynników. Wystarczy, iż w pewnym momencie stanę nad wami z całą sympatią. Ukołyszę wasze dusze, z barwą przycupniętą na ramieniu.”- pisze narrator powieści Marka Zusaka.

Śmierć, bo o nim tu mowa przybywa po ludzkie dusze zawsze z odpowiednimi barwami w tle. Kolory dają mu odpoczynek od cierpienia i rozpaczy osób, które pozostają. Nazywa je ocalonymi. Taką ocaloną jest Lisa Meminger („ekspertka w byciu zostawianą w tyle”)- niemiecka dziewczynka, tytułowa bohaterka lektury.

 

Książki stanowią jej pasję, zaś fakt ich zdobywania- kradzież- jest sama w sobie celem. Pierwsza książka została skradziona bowiem w chwili, gdy Lisa nie umiała jeszcze czytać. Mimo, iż narrator twierdzi, że historia Złodziejki książek nie jest skomplikowana i składa się (zaledwie) z : dziewczynki, pewnej liczby słów, akordeonisty, niemieckich fanatyków, żydowskiego boksera oraz licznych kradzieży- powieść jest niezwykle ciekawą opowieścią o śmierci, przyjaźni, bezinteresowności, poświęceniu oraz … wyobcowaniu wśród ludzi.

 

Lisa poznała litery dzięki rodzinie, która podjęła się jej wychowania, ponieważ matka z braku środków finansowych i z powodu choroby, nie mogła się nią opiekować. Nowa rodzina, w której dziewczynka funkcjonuje jest… specyficzna. W opowieściach o życiu codziennym mieszkańców odnaleźć można borykanie się z problemami egzystencji w czasach wojny, moralne dylematy Niemców, zmuszonych do funkcjonowania w kraju opanowanym przez podziw dla nazistów, lojalność a także wierność i dotrzymywanie obietnic- nawet tych, które nie zostały złożone.

 

Wspaniały język powieści, odmalowanie uczuć w kolorach, emocje- które wzbudza każdy opis, sprawiają, iż książkę czyta się jednym tchem. Jest nie tylko wspaniałą kroniką losów ludzkiej jednostki, wplątanej w zawirowania historii, lecz także prezentacją uczuć, które można dotknąć, zobaczyć i narysować. Intrygujący jest też sposób zapowiedzi wydarzeń w poszczególnych rozdziałach- mimo, iż poznajemy przyszłe fakty, pozostaje niedopowiedzenie- w jaki sposób się to stanie i czym się zakończy…

 

„Złodziejka książek” to lektura, którą należy przeczytać.