Historykon

W Warsztacie Terapii Zajęciowej w Filipowie

admin,

Warsztat Terapii Zajęciowej w Filipowie istnieje od 1998 roku. To miejsce, które emanuje ciszą i skupieniem. Uczestnicy- osoby z niepełnosprawnością umysłową, otoczone są tu wielozakresową opieką terapeutyczną oraz włączone są w cykl różnorodnych zajęć. Tuż po przekroczeniu drzwi placówki, gości zachwyca niestandardowy wygląd miejsca.

 

W ramach zajęć osoby niepełnosprawne tworzą szereg prac artystycznych. Są to precyzyjnie skomponowane i doskonale wykonane dzieła sztuki. Na ścianach podziwiamy więc obrazy, kilimy, kolaże i wyszywanki. Zadziwiają kolorystyką, dokładnością wykonania oraz pomysłowością. Są tu też prace w drewnie, zdobione butelki, wazy, wazony, doniczki i szereg innych przyciągających wzrok przedmiotów.

 

Inicjatywę utworzenia Warsztatu w Filipowie podjęła Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości, której jednym z celów jest tworzenie szans rozwoju dla osób bezrobotnych. Taką szansą dla aktywizacji dorosłych osób niepełnosprawnych są warsztaty terapii zajęciowej.

 

W WTZ mamy więc pracownię plastyczną, techniczną, krawiecką, muzyczno- teatralną, życia codziennego i przyrodniczą.
Ciekawostką jest, że wykonane w Warsztacie przedmioty można zakupić. Oprócz dekoracji na ściany można zakupić stroiki na Wielkanoc czy dekoracje na Boże Narodzenie, torebki materiałowe na zakupy oraz … prezenty na imieniny, urodziny czy inne okazje. Można też nauczyć się wielu rzeczy poprzez obserwację tego, co wykonują osoby niepełnosprawne umysłowo.

 

Zarówno pracownicy, jak i uczestnicy są bardzo otwarci na kontakty z osobami spoza placówki. Warsztat Terapii Zajęciowej odwiedzałam wielokrotnie z – uczniami, członkami zespołu „Młodzi Kustosze Izby Tradycji Regionalnej” a ostatnio- z członkami Raczkowskiego Klubu Seniora. Pracownicy chętnie opowiadają o zajęciach w ich pracowniach, zaś uczestnicy pokazują swoje prace i chętnie dzielą się swoim doświadczeniami.

 

 

W ramach zajęć integracyjnych miałam też przyjemność towarzyszyć uczniom w turnieju tenisa stołowego WTZ- uczniowie. Chętnych do rywalizacji nie zabrakło i każdy – zarówno uczniowie jak i członkowie WTZ dawali z siebie wszystko.
Od roku 2000 Warsztat Terapii Zajęciowej nosi imię Księdza Prałata Hamerszmita.

 

Patron WTZ był wzorem duchownego , znanym nie tylko w Suwałkach, ale i wśród mieszkańców regionu (niektórzy jeszcze pamiętają go jeszcze z czasów, gdy był wikariuszem w Bakałarzewie, czy choćby ze szpitala w Suwałkach, gdzie był kapelanem).

 

Warsztat Terapii Zajęciowej w Filipowie to ośrodek bardzo aktywny nie tylko na terenie miejscowości. Uczestnicy biorą udział w wielu ważnych wydarzeniach w województwie i poza nim. Sztuki teatralne, udział w konkursach plastycznych i zawody sportowe – to tylko fragment aktywności, którą wykazują poszczególne osoby.

 

Zachwyca ogród, w którym obejrzeć możemy piękne kwiaty, drzewa, strumień i fontannę. W altance można odetchnąć po trudach dnia, zaś najnowszy pomysł- drzewa sadzone przez każdego z uczestników- to nie tylko forma urozmaicenia tego urokliwego miejsca, ale i piękny ślad obecności człowieka w naturze.

 

Spośród wielu ciekawych miejsc w naszej okolicy WTZ w Filipowie należą do miejsc wartych zwiedzenia.